㋡ شهر زیستی ㋡
☺ Bio City ☺ 
قالب وبلاگ
لینک های مفید
انیمیشن آموزشی فتوسیستم II - فتوسنتز


 


[ پنجشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۰ ] [ 0:44 ] [ H@sti ]
برای دانلود هر فایل فلش، روی تصویر آن کلیک کنید.


[ شنبه دهم دی ۱۳۹۰ ] [ 0:45 ] [ H@sti ]
باز و بسته شدن روزنه ها


 
[ شنبه دهم دی ۱۳۹۰ ] [ 0:39 ] [ H@sti ]
گزارش کار : مکش در سلول های گیاهی


هدف آزمایش :

کسب مهارت محاسبه درصد تغییرات نسبی و مشاهده تاثیرات مکش در سلول های گیاهی

 مقدمه و تئوری :

 مکش در گياهان

 فشار منفی یا مکش برگی:

با فرض اینکه دیواره هم نسبت به آب وهم نسبت به ماده غیر محلول تراوا است وقتی چنین سیستمی در آب فرو برده می شود انتظار می رود که اب وارد سلول خواهد شد. در واقع فشار اسمزی شیره گیاهی سلول باید به افزایش فشار هیدروستاتیک و در نتیجه طویل شدن دیواه منتج شود. واین قابلیت ارتجاع باعث اعمال کردن فشار بی واسطه روی محتوا و ظرفیت سلول می گردد.

در هر حال در هر زمانی یک فشار وجود دارد فشار اسمزی که به ترابری آب در سلولها منجر می شود و فشار جزء ترکیبی بی واسطه اي که توسط دیواره اعمال می شود ومنجر به فشرده شدن محتوای سلول و خروج آب به بیرون می شود. فشار هیدروستاتیک آب در سلول فشار تورژسانس نامیده می شود که این فشار باید در جهت مخالف و برابر فشاراسمزی باشد. فشار ویژه ورود آب به سلول هنگامی که سلول توسط آب احاطه شده است به این طریق محاسبه می شود. البته فشار اسمزی می تواند متفاوت باشد.زمانی که این دوفشار با هم برابر شد سلو ل از آب اشباع می شود. بهتر است اصطلاح فشاراسمزی را زمانی به کار ببریم که یک محلول آب خالص توسط یک غشای نیمه تراوا جدا می شود بنابراین باید اصطلاحی داشته باشیم که بر فشار ویژه ورود آب به داخل سلول زمانی که سلول در آب خالص فرو برده می شود دلالت کند که برای این کمیت یوراسپرانگ وبلوم درسال 1916 اصطلاح نیروی مکش را به کار گرفتند و آنرا منتشر کردند.

راه اصلی انتقال آب در گیاهان مکشی است که برگها ایجاد می نمایند ، زمانی که واکوئول در حالت تورژسانس کامل است مکش صفر می باشد و با خارج شدن سلول از این حالت موجب ایجاد مکش در گیاه می شود و سلول به سلول این حالت تا آوندهای چوب ادامه دارد و آوندهای چوب مانند یک لوله مویین آب را از ریشه به برگها منتقل می نماید

علت مکش بوجود آمده در سلولهای برگ را می توان تبخیر و تعرق آب از برگها دانست که موجب خارج شدن واکوئول از حالت تورژسانس و ایجاد مکش و فشار منفی می شود. در مواردی که گرما به شدت موجب تبخیر و تعرق می شود گیاه در حالت تدافعی قرار می گیرد و روزنه های خود را بسته در ادامه این حالت برگها بصورت لوله ای در می آیند که خود موجبات کاهش فتوسنتز در گیاه می شود. در حالتی که بشود از این امر جلوگیری نمود می تواند در اکثر زمانها شاهد فتوسنتز و رشد گیاه بود. در گیاهان تا حدودی که دما اجازه دهد گیاه با تبخیر و تعرق، هوای اطراف خود را مرطوب و خنک می کند پس با این شیوه می تواند در صورتی که آب به طور فراوان در اختیار گیاه قرار داشته باشد از پلاسمولیز واکوئولهای سلولی روزنه های هوایی جلوگیری کرد و با تبخیر و تعرق فراوان دمای اطراف گیاه را تعدیل نمود، ولی در مواردی نیز کمبود آب در اطراف ریشه موجبات کاهش رشد گیاه را فراهم می نماید و گیاه قادر به انتقال آب به اندام هوایی نیست پس می توان با دراختیار قرار دادن آب به گیاه بدون دخالت ریشه از این معضل جلوگیری نمود و دیگر حالت پژمردگی شدید و یا شکست آب در آوندهای چوب نخواهیم داشت.

مواد و وسایل آزمایش :

لوله آزمایش – بشر– تیغ – ساکارز و ساکارز رنگ شده – آب مقطر – پیپت – سیب زمینی – خط کش – هویج .

شرح آزمایش :

دانلود


[ شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 1:56 ] [ H@sti ]

دانلود نرم افزار آفات و بیماری های مرکبات - Citrus Diseases & Pests

 

با استفاده از این نرم افزار جالب که توسط سازمان جهاد کشاورزی ساخته شده، با انواع آفات و بیماری های مرکبات بصورت صوتی و تصویری آشنا می شوید؛ این نرم افزار را با حجم 89 مگابایت دانلود کنید.

 

[ شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 1:52 ] [ H@sti ]

گزارش کار : فشار اسمزی 

هدف آزمایش :

محاسبه پتانسیل اسمزی شیره واکوئلی گیاه ترب


لطفا برای مشاهده گزارش کار بر روی ادامه مطلب کلیک کنید ...ادامه مطلب
[ شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 1:48 ] [ H@sti ]
جذب آب در گیاهان

 

انیمیشن آموزشی جذب آب در گیاهان را از لینک زیر دریافت کنید.

[ شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 1:33 ] [ H@sti ]
سلام . امروز گزارش فیزیولوژی گیاهی مربوط به سیکلوز رو ؛ با عرض پوزش جهت تاخیر گذاشتم . گزارش کار خودمه . مو لا درزش نمیره ! امیدوارم به دردتون بخوره ...


گزارش کار فیزیولوژی گیاهی شامل : 

1- مشاهده سیکلوز در گیاه Elodea 

2 - آزمایش رنگ پذیری حیاتی - رنگ آمیزی با قرمز خنثی - (‌مشاهده اپیدرم پیاز در چند حالت )

3 - مشاهده اپیدرم پیاز در حالت پلاسمولیز و تورژسانس


حجم : 303kb

                                              دانلود


لطفا برای مشاهده گزارش کار بر روی ادامه مطلب کلیک کنید ...


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ ] [ 23:42 ] [ H@sti ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

به نام خدا

با سلام به تمام علاقمندان به رشته زیست شناسی.
به وبلاگ زیست شناسی ما خوش آمدید.
با آرزوی موفقیت شما ، چناچه در مورد مطالب این وبلاگ نظر خاص ، پیشنهاد یا انتقاد سازنده ای دارید لطفا آن رابه ایمیلم : hastygirl2010@gmail.com بفرستید .
ممنون ...
برچسب‌ها وب
امکانات وب

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ